<

Haluk Tatar ile ilişkiler üzerine konuştuk

  • Oyla
    Loading...

Sosyal mesafeden Sevgili Haluk Tatar ile söyleştik. Ocak ayında raflarda yerini alan ve çok satan Dikili İlişkiler kitabı ile buluştuğumuz bu sohbette Tatar, ilişkiler üzerine sorularımı da yanıtladı. Kısa bir söyleşi bu; ama bence ilişkiler üzerine güzel notlar alabiliriz kendimize. Soruların cevabı net ve kendi dünyana dönüp düşünüyorsun. Bakalım siz neler düşüneceksiniz?

Keyifli okumalar…

İnsanlara ulaşmaya çalışan bir eğitimci

– Haluk Bey merhaba! İlk sorum hep aynı. Size de yöneltmek isterim. Kendi gözünden Haluk Tatar kimdir? Ulaşılanın dışında kalemi ve duygularıyla kendini nasıl anlatır?

Haluk Tatar, bildiğini kendine saklamayan biridir. Çeşitli üniversitelere bedava eğitim sunan, Youtube üzerinde yine ücretsiz bir şekilde dil eğitimleri ve kişisel gelişim videoları çekerek insanlara ulaşmaya çalışan bir eğitimcidir : )

– Yazmaya nasıl başladınız? Yazma rutininiz nedir?

Mühendislik alanında 3 tane kitabım var ve sürekli kişisel gelişim seminerleri veriyordum; ama YouTube’den sonra kişisel gelişim kitapları yazmaya başladım. Yazma rutinim ise genelde işlerimi bitirdikten sonra akşam 1 saat yağmur sesi eşliğinde yazıyorum.

– Ne kadar yavaş yavaş normalleşmeye başlasak da, malum pandemi sürecindeyiz. Bu süreç sizi nasıl etkiledi, sizin için nasıl geçti/geçiyor?

Genel olarak izleyicilerimi yalnız bırakmamak için sürekli içerik üreterek ve canlı yayınlar yaparak evde sıkılmamalarını sağlamaya çalışıyorum.

Bana bu kitabı yazdıran izleyicilerimdi

– (d)ikili İlişkiler adını verdiğiniz kitabınız bizi buluşturdu. Kişisel Gelişim alanında ilişkiler üzerine yazdığınız bu kitapla kimlere ulaşmayı hedeflediniz? Size bu kitabı yazdıran neydi?

Bana bu kitabı yazdıran izleyicilerimdi aslında. Gelen yorumlar ve mesajlara bakarak insanların iletişim kurmakta çok zorlandıklarını gördüm. Sadece ikili ilişkilerden bahsetmiyorum, arkadaş ve aile ilişkilerinde de çok zorlanıyorlar; ben de yardımcı olmak istedim

– Özellikle pandemi sürecinde ilişkiler konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Hem sosyal mesafe söz konusu, hem aynı evin içinde karantinadayız. İlişkilerimiz nasıl bir boyut kazandı?

Bence kıymet bilme söz konusu. Pandemiden önce bize çok sıradan gelen anların aslında çok özel ve güzel olduğunu anladık.

– Kitabın kapağında iki farklı isimle yansıtılıyor kitap. Kitabınıza isim verme sürecinizin bir hikâyesi var mı?

Günümüzde pamuk ipliğine bağlı ilişkiler var çoğunlukla. Belki dikmeyi öğrenirler bu kitapla diye dikili ilişkiler oldu.

‘Ben seni hiç tanıyamamışım’

– ‘Tanıdığınızı zannettiğiniz kişi, aslında tanıdığınız kişi olmayabilir…’ diye karşılıyorsunuz okuru kapakta. Bu cümle üzerine konuşalım mı?

Etrafınızda çok iyi tanıdığınızı iddia ettiğiniz birçok kişi vardır. Bu kişilerle sevgili, dost, eş olduktan sonra çok farklı bir yüzü olduğunu görürsünüz mutlaka ve sonra herkesin ağzından dökülen o cümle işte: ‘Ben seni hiç tanıyamamışım.’ Sevgilinizle veya eşinizle aynı evde yaşamadan, dostunuzla bir iş kurmadan onların gerçek yüzünü anlayamazsınız.

– Peki çok fazla kişisel gelişim kitabı varken, sizin onlardan ayrılan noktanız nedir? Aslında şöyle de sormalıyım sanırım, doğru kişisel gelişim kitabını bulduğumuzu nasıl anlayacağız?

Kişisel gelişim kitapları hep bize enerjinizi doğru kullanın, enerji gönderin gibi dayatıldı yıllarca. Ama kişisel gelişim demek insanın kendine, hayatına bir şeyler katarak gelişerek değişmesidir. Dil, tarih, ekonomi, teknoloji öğrenmek kişisel gelişimdir bana göre.

– Kötü insan tanımı nedir? Karşımızdaki insanı değerlendirirken bu konuya hangi uzaklıktan bakmalı?

Sürekli sizi yalnızlaştıran, gelişmenizi engelleyen, dibe çeken insan kötü insandır. Sevgiliniz sürekli onunla vakit geçirmenizi sağlayıp sizi sosyalleşmekten alıkoyuyorsa tam olarak kötü insan diyemeyiz; ama sizin için iyi insan da değildir : )

Sosyal medya insanları tekdüze hale getirdi

– Hatayı kendimizi herkese sevdirmeye çalışmakta mı yapıyoruz peki?

Hem sevdirmekte hem sevmeye çalışmakta yapıyoruz. Âşık olduğumuz kişi için değişip kendimizi sevdirmeye çalışıyoruz. Bir süre sonra ister istemez o maske düşüyor ve karşı taraf aslında istediği kişinin sen olmadığını anlayınca gidiyor. Sevdirmeye çalışan ise yıllarca ‘Ama ben senin için çok değiştim, çok fedakârlık yaptım.’ diye ağlıyor.

– Sosyal medyanın bu konu üzerine etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal medya insanları tekdüze hale getirdi. Kadınların hepsi çok güzel ve bakımlı, erkekler ise kaslı, zengin. Katalogdan kendine sevgili beğenir gibi buluşmaya çalışan bu insanlar ilişkiye başlayınca olay patlıyor. Kadının her zaman bakımlı olmadığını görülüyor, erkeğin ise ilk zamanlardaki gibi cömert ve romantik olmadığı anlaşılıyor. Sosyal medyada tanıştığı o insandan eser bulamıyor ve büyük hayal kırıklığı işte.

Damla Karakuş: Teşekkür ederim.

Haluk Tatar: Teşekkür ederim.

(d)ikili İlişkiler

Haluk Tatar

İnkılap Kitabevi

S.: 192

Kitabı almak için tıklayınız: kitap365

*

Damla Karakuş

kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap