<

Güneş yanığına yoğurt sürmeyin

  • Oyla
    Loading...

Yaz aylarında çok sık görülen güneş yanıkları hakkında ihtarlarda bulunan Dermatoloji Bilirkişisi Dr. Serpil Özyılmaz, güneşte kalma vadesinin gerçek ayarlanması gerektiğine dikkat çekerek ciltte kızarıklık oluşmaya başladığında işin tehlikeli boyutlara girdiğini söyledi.

Açık renk ten, göz ve saçlı bireyler, güneşten olumsuz etkileniyor. Güneşlendiklerinde bronzlaşamayan bu bireyler, güneşle her temas ettkiklerinde vücutlarında kızarıklık, güneş yanığı görülür. Buğday tenli şahıslar ise birinci günlerde biraz daha zorlanırken daha sonraki günlerde ten renklerinde bir yoğunlaşma görülür. Bu bahiste en şanslı olan kesim ise koyu tenlilerdir. Bu kimselerin cildinde doğal bir bariyer vardır. Derilerinde pigment üreten hücre sayıları fazla olduğundan güneşle en ufak temaslarında cilt bir örtü üzere pigment üretir, güneşe karşı korur.

Yoğurt sürmeyin

En şık tatbik soğuk tatbiktir. Soğuk su ve havlu ile yapılan soğuk kompleks pratikler yarar edecektir. Fakat su toplamaları oluştuysa bunun tedavisi profesyonel şahıslarca yapılmalıdır. Bazen o denli şiddetli su toplamaları olur ki o yerdeki suyu boşaltmak zorunda kalabiliriz. Bu türlü durumlarda da yara bakımı çok kıymetli. Diş macunu, yoğurt üzere yanığa uygulanan tedaviler vücutta farklı reaksiyonlara yol açabilir. Diş macunu kimyasal bir bileşiktir ve bunu yanığa uyguladığınızda üzerine binecek bir alerjik reaksiyon yaranın güzelleşmesinde çok daha berbat sonuçlara yol açabilir. Yoğurt ne kadar serinlik hissi verse de gerçek tatbik olmadığı için yarar sağlamayacaktır. Bu nedenle soğuk pratikleri daha çok önermeliyiz.

Güneş çarpması belirtileri

Güneş çarpmasının belirtileri arasında baş dönmesi, susuzluk, tansiyon düşmesi ve bazen bayılma sayılabilir. Kişinin su istikrarını âlâ ayarlaması lazım. Kişi uzun mühlet fark etmeden sahilde susuz kalabiliyor. Bu durumda vücut ısısı birdenbire yükselebiliyor. Baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü görülüyor. Şayet bu hususta dikkatli olunmazsa acil müracaatlarında hayatı tehdit eden bir durum görülebilir. Bu mevzuda dikkatli olmak gerekiyor.

Vesair acil durum güneş yanıkları. Bireyler birinci gün bunu çok fark etmezler. Çoklukla 24 ila 48 saat içinde ciltte kızarma, hassaslaşma, şişme ve su toplamaları görülür. Ne kadar risk grubundaysanız görülme sıklığı o kadar fazla olur. O nedenle cilt tipinize münasip güneş koruyucuları kullanmanız çok değerli. Bunun yanı sıra günün belli saatlerinde güneşle temasınızın olmaması çok değerli. Kimseler kremi sürer sürmez güneşe çıkıyor. Bu çok tehlikeli. Bilhassa çocuklarda güneşe çıkmadan en az 20 dakika evvel güneş koruyucusunu uygulamalısınız. Güneş ışınlarının en zararlı olduğu 11.00-16.00 arası ise güneşlenmemeli, kendinizi müdafaayı öğrenmelisiniz