<

Yeni Hasankeyf’e nasıl gidilir? Yeni Hasankeyf’te gezilecek yerler…

  • Oyla
    Loading...

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Hasankeyf tarihi kalıntılarıyla ülkemizde en çok görülmesi gereken yerlerden biridir. Baraj gölü havzasında yer alan tarihi eserler taşındıktan sonra yeni Hasankeyf’teki gezilecek yerleri sizler için derledik. İşte detaylar:

Batman’da bulunan Hasankeyf, Dicle nehrinin iki yakasını ayırdığı en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Binlerce mağarasıyla kayaların içine ovulmuş evleriyle Arapça ‘da “Mağaralar şehri”  ya da “Kayalar kenti” anlamına gelen “Hısnı-ı keyfa” adıyla anılır. Osmanlılar tarafından yönetilmeye başlandıktan sonra Hısnıkeyf olarak adlandırılmış daha sonra da halk arasında zamanla “Hasankeyf” olarak adlandırılmıştır.

Baraj gölü havzasında bulunan Hasankeyf sular altında kalacağı için orada bulunan tarihi 7 eser, 3 kilometre mesafedeki 3 bin dekarlık alana taşındı. Yeni Hasankeyf yerleşkesine şu anda 750 konut ve 90’a yakın iş yeri yapıldı. Yeni Hasankeyf, oradaki bölgenin ve Orta Doğu’nun turizm açısından önemli turizm merkezi olacaktır.

Yeni Hasankeyf’e gitmek için öncelikle Batman’a uçak bileti almanız gerekmektedir. Otobüsle çok uzun sürdüğü için uçağı tercih etmek daha doğru olur. Hasankeyf Batman’a yaklaşık 37 km uzaklıktadır. Mardin Midyat üzerinden gitmek isterseniz Hasankeyf’e uzaklığı yaklaşık 44 km’dir.  Tarihi yapıların Yeni Hasankeyf’e taşınmasıyla birlikte bölgede tekne turları, kano ve su altı sporları da yapmak için hazırlıklar yapıldı. Bölge de aynı zamanda yamaç paraşütü hazırlıkları da yapılmaktadır. 

Ağlayan mağara: Hasankeyf’in sular altında kalmayan saklı güzelliklerinden biri ve aynı zamanda “Günfa” olarak da adlandırılıyor. Yüksek kayalıklar arasında gizli kalmış mağaranın kayalıklardan düşen damlaları ve doğal güzelliğiyle turistleri büyülüyor.

Tarihi Hasankeyf kalesi: Tekne turları başladıktan sonra kolayca yukarı kale bölümüne turistler gezebilecekler. Hasankeyf’in su altında kalmayan diğer güzellikleri arasında yer alan Şahap vadisi, şelalesi, Saha vadisi ve Atlıhan Hasankey’te turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.