<

Tırnaklardaki beyaz lekeler ne anlama geliyor

  • Oyla
    Loading...

Tırnaklardaki beyaz lekeler küçük noktalar gibi görünebilir veya neredeyse tüm tırnağı kaplayabilir: Lökonişi ya da Leukonychia; tırnaklardaki beyaz lekeler için kullanılan tıbbi terimdir ve iki ana kategoriye ayrılır. ‘Gerçek Lökonişi’ (tırnak plakasındaki lekeler) ve “Parsiyel Lökonişi’ (tırnakta gibi görünen ancak tırnak altındaki deride olan lekeler). Ve şu anda yapabileceğiniz hızlı bir test var, bu da lekelerin ciddi bir şey gösterip göstermediğini size söyleyebilir.

Tırnaklardaki “gerçek” beyaz lekeler ne anlama geliyor

Çoğu zaman, tırnaklardaki beyaz lekeler sadece bir travma belirtisidir. Tırnağınızı kazara bir yere vurduğunuzda, cildinizin altındaki tırnak yapma dokusu kesintiye uğrar. Tırnakların büyümesi uzun zaman alır, bu nedenle lekeleri görmeye başladığınızda muhtemelen tırnağınızı ne zaman bir yere çarptığınızı unutmuş olacaksınız. Tırnaklarınızda herhangi bir değişiklik gördüğünüzde, buna neden olan olay muhtemelen aylar önce gerçekleşmiştir.

Nadir durumlarda, gerçek lömoni, arsenik veya diğer ağır metallerden zehirlenme belirtisi olabilir ve bu da Mees çizgileri olarak adlandırılan paralel beyaz lekelere neden olabilir.

Tırnaklardaki “parsiyel” beyaz lekeler ne anlama geliyor

İki yaygın görünür parsiyel lökonişi vardır. Tırnağın neredeyse tamamen beyaz göründüğü Terry türü ve bazen altta yarım tırnak görünümünün olduğu Lindsay türü. Her ikisi de böbrek, karaciğer veya kalp problemleri gibi ciddi sağlık sorunları ile ilişkili olma eğilimindedir. Hastalıklar parmak uçlarındaki damarlara müdahale ederek tırnağın daha beyaz görünmesine neden olur.

Tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin parsiyel lökonişi olup olmadığını anlamak için tırnağınıza basın. Beyaz nokta orada kalırsa, tırnağın kendisidir, bu tırnağa zarar verir ve genellikle endişeli bir durumun habercisi değildir. Ancak beyazlık kaybolursa veya renk değiştirirse, tırnak altı derisinden gelir ve daha ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Ancak sağlıklıysanız ve tırnaklarınız beyaz görünüyorsa çok korkmayın, ciddi bir hastalığınız varsa ortaya çıkan ilk renk değişikliği bu renk değişikliği olmayacaktır.

Tırnaklardaki beyaz lekeler başka bir şey ifade edebilir mi

Bazı mantar türleri de tırnakların beyaz görünmesini sağlayabilir, ancak lökonişi ile aynı kategoride değildir. Gerçek lökonişi gibi, onlara bastığınızda gitmeyeceklerdir. Tırnaklarınızda mantar varlığında, normale döndürmek için doktorunuzla antifungal tedavi hakkında konuşabilirsiniz.

ETİKETLER