<

Rahim alma ameliyatı ile ilgili her şey

  • Oyla
    Loading...

Rahim esirgeyici yaklaşımın daha ön planda olsa da kimi durumlarda rahim alma ameliyatı yapılabildiğini belirten Bayan Marazları ve Doğum Kompetanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser, ameliyatın öncesi, sonrası ve riskleri hakkında haber verdi.

Rahim alma ameliyatı öncesi hazırlıklar

Rahim alma ameliyatlarının en sık nedenler arasında myomlar (rahmin düz kasından gelişen düzgün huylu tümörler), anormal kanamalar, endometriozis (çikolata kistleri, adet periyotlarının çok sancılı olmasına yol açan rahatsızlık), uzun müddettir olan ve tedavilere cevap alınamayan kronik rahim kaynaklı ağrılar, rahim sarkması ve kanser bulunmaktadır.

Saklı rahim ameliyatının öncesinde yapılacak hazırlıklar arasında kan tetkikleri, EKG, akciğer sineması, anestezi konsültasyonu ve hastanın evvelce sahip olduğu diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlıkları üzere kronik hastalıklarına bağlı hazırlıklar bölge almaktadır. Hastanın evvelden kullandığı ilaçları ameliyata mütenasip olacak halde düzenlenir. Ameliyat umum anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle umumi anesteziye köstek olan bir durumun olmaması kıymetlidir. Ameliyat öncesi gece uzunluğu oruç üzere aç geçirmek mesken ameliyata kadar rastgele bir şey yiyip içmemek değerlidir. Ameliyat gecesi lavman dediğimiz barsakları boşaltıcı tatbikler yapılabilir. Ameliyat öncesi uygulanması gereken ilaçlar verilir. Riskli hastalarda varis çorabı giydirilir.

Riskler

Riskleri anesteziye bağlı ve cerrahiye bağlı riskler olarak ayırabiliriz. Anestezik ajanlara ilişkin alerji durumları olabilir. Anestezi sırasında pıhtılaşmada artma olmasına bağlı emboli dediğimiz pıhtı atması olabilir. Cerrahiye bağlı olan riskler kanama, idrar torbasında, barsaklarda yaralanma, barsak tembelliği, enfeksiyon olarak belirtilebilir. Bu riskler hastanın geçirdiği ameliyatlara, karın içi enfeksiyon yahut yapışıklığın arttığı durumlarda daha yüksek olmaktadır. Daha evvelce sahip olunan şeker marazı, obezite, bağışıklık sistemindeki zayıflıklarda enfeksiyon riski daha yüksektir.

Ameliyat sonrası

Gerekli olan likit takviyeleri ve ağrı kesiciler uygulanır. Gaz çıkarma ve hareket etme sağlanır. Bu süreçte erken ayağa kalkmak, pıhtı ve emboli riskini azaltır. Barsakların daha çabuk hareketlenmesine ve gaz çıkmasına yardımcı olur. Riskli hastalarda kan sulandırıcı ilaçlar başlanabilir. Hastanın 6 hafta vajinal nahiyesine rastgele bir pratik yapması önerilmez. Ayaktan duş alınması, gerekli ilaçların düzgün kullanılması, her gün kıyafetlerin değiştirilmesi, ağır işler yapılmaması önerilir. 6 hafta sonra hekim denetimi ve patoloji sonuçlarının takip edilmesi yararınıza olacaktır.

Ameliyat sonrası değişiklikler

Fizikî olarak, karın içerisinde kimi düzenlemeler olur. Daha evvelden rahim bulunan nahiyeye barsaklar yerleşir. Menapozda değilseniz ve yumurtalıklarınız da alınmışsa menapoza bağlı sıcak basması, terleme üzere meseleler olabilir. Kemik erimesi açısından takiplerinize dikkat etmeniz değerlidir. Adet kanaması artık olmayacaktır.

Ruhen değişiklikler, bayanın bakış açısıyla çok ilgilidir. Menapoza girmenin verdiği gerilim, doğurganlığın kaybedilmesine bağlı verilen reaksiyonlar, yahut onu çok rahatsız eden bir durumun ortadan kalkmasına verilen memnuniyet reaksiyonları olabilir.