<

Menopoz belirtileri ne kadar sürer

  • Oyla
    Loading...

Menopoz yaşlanmanın olağan ve doğal bir kesimidir. 40’lı yaşlarınıza girdiğinizde, vücudunuz artık adet görmeyene kadar daha az ve daha az östrojen üretir.

Tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal menopoz üç aşamada gerçekleşir: Perimenopoz, menopoz ve menopoz sonrası.

Birçok kişi menopozu perimenopoz ile karıştırır. Perimenopoz, bir bayanın menopoza girmeye başladığı aşamadır. Perimenopozal fazın kimi en yaygın belirtieri arasında sıcak basmaları, gece terlemeleri ve vajinal kuruluk mahal alır.

Perimenopoz sırasında vücudunuz daha az östrojen üretmeye başlar. Bu, hormon seviyeleriniz süratle düşene kadar son bir yahut iki yıllık perimenopoza kadar devam eder. Perimenopoz menopoza girmeden 10 yıl öncesine kadar başlayabilir. Çoklukla 40’larda başlar, lakin kimi bayanlar 30’larında perimenopoza girebilir.

Hekimler, 12 ay boyunca rastgele bir devir geçirmediğinizde menopoza girdiğinizi belirleyeceklerdir. Bundan sonra, menopoz sonrası aşamaya gireceksiniz.

Yumurtalıklarınızı cerrahi olarak aldırmışsanız, “ani” menopoz yaşayacaksınız.

Belirtiler ne kadar sürer

Perimenopozal semptomlar ortalama dört yıl sürebilir. Bu aşama ile bağlı semptomlar menopoz ve postmenopoz sırasında giderek azalacaktır. Bir yıl boyunca bir devir olmadan giden bayanlar menopoz sonrası kabul edilir.

Sıcak basmaları, perimenopozun yaygın bir belirtisidir. Sıcak basmaları perimenopozdan sonra da devam edebilir.

Bir bayanın 55 yaşından evvel menopoz yaşaması mümkündür. 45 yaşından evvel menopozdan geçen bayanlarda erken menopoz görülür. Menopoz yaşıyorsanız ve 40 yaşında yahut daha gençseniz erken menopoz olarak kabul edilir.

Erken menopoz birçok nedenden ötürü olabilir. Birtakım bayanlar, histerektomi üzere cerrahi müdahale nedeniyle erken menopoza girebilir. Yumurtalıkların kemoterapi yahut öteki koşullar ve tedaviler nedeniyle hasar görmesi de erken menopoza neden olabilir.

Menopoz belirtileri

Perimenopozdan geçerken bir seri semptom yaşayacaksınız (örneğin, dönemleriniz sistemsiz hale gelir). Semptomların sıklığı, yoğunluğu ve müddeti perimenopoz sırasında ve menopoza yaklaştıkça şahıstan şahsa değişir.

Menopozda ve postmenopozda, semptomlar ortalama dört ila beş yıl devam edebilir, lakin sıklık ve yoğunluk azalır. Birtakım bayanlar semptomlarının daha uzun sürdüğünü bildirmektedir.

En yaygın belirtiler

Sıcak basmaları: Bunlar yüzünüzde ve vücudunuzun üst kısmında ani bir sıcaklık hissi hissetmenize neden olur. Birkaç saniye, birkaç dakika yahut daha uzun sürebilirler. Sıcak basmaları günde birkaç kere yahut ayda birkaç defa oluşabilir.

Gece terlemeleri: Uyku sırasında sıcak basması gece terlemesine neden olabilir. Gece terlemeleri sizi uyandırabilir ve gün boyunca kendinizi fazla yorgun hissetmenizi sağlayabilir.

Soğuk basması: Ani bir sıcak basmasının akabinde soğuduktan sonra titreme yaşayabilirsiniz.

Vajinal değişiklikler: Vajinal kuruluk, cinsî bağ sırasında rahatsızlık, düşük libido ve acil idrara çıkma muhtaçlığı, menopozun genitoüriner sendromunun (GSM) belirtileridir.

Duygusal değişiklikler: Bunlar hafif depresyon, ruh hali değişimleri ve sonluluk içerebilir.

Uyku sorunu: Gece terlemeleri nedeniyle uykusuzluk üzere uyku meseleleri ortaya çıkabilir.

Perimenopozun sair belirtileri arasında göğüslerde hassasiyet, daha ağır yahut daha hafif periyotlar, berbatlaşan adet öncesi sendromu (PMS), kuru cilt, göz yahut ağız bulunur.

Kimi bayanlar bu periyotta ayrıyeten baş ağrıları, kalp çarpıntısı, kas ve eklem ağrısı, odak ve hafıza sıkıntıları, saç dökülmesi yahut incelmesi ve kilo alımı üzere belirtiler yaşayabilir.

Bu ek semptomlardan rastgele biriyle karşılaşırsanız, başka nedenleri de denetim edebilmek için hekiminizi ziyaret edin.

Perimenopoz boyunca bu semptomlardan rastgele birini yaşayabilirsiniz. Fakat sıcak basmaları tipik olarak perimenopoz başlangıcında ortaya çıkar.

Ne devir yardım alınmalı

Perimenopozal periyotta olduğunuzda sistemsiz devirler yaşamak çok yaygın ve olağandır.

Bununla birlikte, polikistik over sendromu (PCOS) yahut serviks kanseri üzere sair durumlar da sistemsiz kanamaya neden olabilir.

Aşağıdaki durumlarda öteki nedenleri ekarte etmek için hekiminize danışın:

– Aniden çok ağır periyotlar yaşamak

– Cinsî bağ sonrası leke yahut kanama

– Adet sonrası kanama

– Birbirine yakın periyotlar geçirmek

Osteoporoz ve kalp illeti menopozla bağlantılı uzun periyodik sıhhat riskleridir. Zira östrojen kemiklerinizi ve kalbinizi himayede değerli bir rol oynar. Östrojen olmadan, her iki hastalık için de yüksek bir risk altındasınız demektir.

Ayrıyeten, idrar yolu enfeksiyonu riskiniz de yüksektir, zira menopoz üretranın kurumasına, tahriş olmasına yahut iltihaplanmasına neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar daha sık ortaya çıkabilir zira vajinanız daha kuru ve incedir.

Hekiminize menopoz semptomlarını bildirin. Son adet döneminizden sonra dayanılmaz yahut beş yıldan fazla süren menopoz semptomları yaşamaya devam ederseniz hekiminiz tarafından değerlendirilin.