<

Labioplasti hakkında merak ettikleriniz

  • Oyla
    Loading...

Günümüzde muhabere kanallarının gelişmesi ile bayanlar, kendi dış genital yerlerindeki meseleleri daha erken fark edip, tedavi olma yolunda daha çabuk karar verebilmeye başladılar.

– Evet, bayanların dış genital ortamda en çok rahatsız olduğu sorun nedir?

İç dudakların dış dudaklardan dışarı gerçek sarkık yahut asimetrik olmasıdır.

– İç dudaklardaki sarkma ve asimetriler yalnızca görsel olarak mı sorun yaratır?

İç dudaklardaki sarkmalar bayanda hem ruhsal hem de fizikî olarak sorun yaratır. Bayanlarda fizikî olarak; Bitmeyen bir vajinal akıntı, tahriş ve buna bağlı olarak ağrı, cinsî ilgide gerilmeye bağlı acı, sarkık dudaklarda kısımlarda kararma en çok karşılaştığımız şikayetlerdir. Ruhsal olarak; bayan kendini görsel olarak beğenmediği için özgüven kaybı yaşar ve buna bağlı olarak cinsî hayatı da olumsuz etkilenir. Yalnızca bu yüzden birçok bayanın evliliklerinde önemli problemler yaşadığına şahsen şahit olmaktayız. Dışa sarkan iç dudaklar dar kıyafetler ve mayo giyildiğinde lâtif olmayan bir imaja neden olduğundan bayan ruhsal olarak olumsuz etkilenmektedir.

-İç dudak sarkmaları ve asimetrilerinde tedavide ne yapılır?

İç dudaklardaki asimetrik, sarkık ve kararmış durum labioplasti dediğimiz İç Dudak Küçültme ameliyat ile düzeltilebilir.

-İç dudak ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ameliyat öncesi titiz bir planlama yapıp bayanda his kaybı yaratmayacak, doğal görünümlü bir teknik seçilmelidir. İç dudak ameliyatı gerçek bir teknik kullanılmadan yapıldığında hüsranla sonuçlanabilir. Zira ameliyatta kullanılan doku küçük olduğundan yanlış ameliyatlarda düzeltme talihi, çoğunlukla mümkün olamamaktadır.

En çok önemsenmesi gereken bir husus da; Labioplasti ameliyatı yapılırken tam bir dış genital estetik hedeflenmesi gerekliliğidir. Zira göze çarpan en büyük sorun olan sarkık dudaklar düzeltildikten sonra, daha az göze çarpan klitoris etrafı gevşeklikler, deri katlantıları kararmalar bariz olmaya başlar. Bu emelle gerekli durumlarda hudoplasti yani klitoris etrafı estetiği de beraberinde yapılmalıdır. Hudoplasti ameliyatında değerli olan, haz kaybına neden olacak kesi hatlarından uzak durulmasıdır.

Sonuç olarak; Genital estetik ameliyatlardan olan iç dudak ameliyatı (labioplasti) bayanın hem ferdî hem de aile memnunluğu için kıymetli bir ameliyattır.