<

Göz etrafı estetiğinde dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Oyla
    Loading...

Yaşlanma ile fark edilen birinci değişiklikler ekseriyetle göz etrafında meydana gelir. Göz etrafı estetiği, genç bir yüz elde etmek için en değerli adımdır. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Karaca Başaran, genç ve doğal görünümlü gözler için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Münferit bir bilirkişilik gerektiriyor

Günümüzde maatteessüf, plastik cerrahlar dışında birçok mahalde, uygunsuz koşullarda, cerrahi müdahale, botox, dolgu ve gibisi süreçler yapılmaktadır. Eğitimsiz, tabip bile olmayan kişilerin yaptığı yanlış pratikler, çok ağır sonuçlar doğurmaktadır. Birçok hasta mağdur olmakta ve çözülmesi çetin sorunlar önümüze çıkmaktadır.

Göz etrafı estetik yaklaşımı, münferit bir bilirkişilik gerektirmektedir. Bu işin, yalnızca kolay bir dolgu yahut göz kapağı süreci olarak görülmesi, önemli sakıncalar doğurabilir. Göz kapağı estetik ameliyatları için birçok sistem vardır lakin ana kural, 4 ana ortamın bir arada değerlendirilmelidir. Bunlar; kaşlar, üst ve alt göz kapaklar ve orta yüz (yanak alanı) olarak sıralanabilir. Bu nahiyelerden rastgele birinin düzeltilmemesi, umumî olarak tam manasıyla bir gençleşme sağlanmasını mahzurlar. Örneğin kaşları düşük yahut yanakları sarkmış bir hastada, göz torbalarının tek başına düzeltilmesi, tatminkar bir gençleşme sağlamaz.

Ameliyatsız seçenekler de var

Umumi olarak, canlı bir bakış, genç ve enerjik bir görünüm için hastaların kaşlarının yanısıra, yanakları kapsayan ortayüz yerinin da ele alınması gerekmektedir. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte artık izsiz ameliyat teknikleri ile çok hoş sonuçlar alınabilmektedir. Örneğin, son yılların en tanınan ameliyatlarından biri olan “endoskopik orta yüz germe” ile yanak ve alt göz kapağı dokuları kaldırılıp, olması gereken tarafa getirilebilmektedir. Bu süreç tıpkı devranda ağız bucaklarını de kaldırarak ağız kenarlarındaki katlantı düzleştirmekte (nazolabiyal bölge) ve yanak ile alt göz kapağı arasındaki geçisi güzelleştirir. Birebir formda benzeri bir prosedürle, rastgele bir iz bırakmadan, kaşlar kaldırılıp (endoskopik kaş kaldırma) ülkü yanlarına getirilebilmektedir.

Umumî olarak, göz torbası şikayetiyle gelen hastalarda, kapsamlı bir muayene sonrası, ameliyatlı yahut ameliyatsız teknikler, şahsa mahsus planlanabilir. Kimi hastalarda, ameliyat mutlak tahlil iken, birçok hastada ise lokal, kısa vadeli yapılan süreçlerle çok tesirli sonuçlar alınabilmektedir.

Değerli nokta, tüm bu süreçler bilhassa göz etrafı estetiğiyle ilgilenen, tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Yüzlerce teknik içerisinden, cerrahınız gerekli ve elverişli tekniği, sizin yüz yapınıza ve isteğinize nazaran uygulayabilir. Her devir, bir süreç yahut ameliyat yaptırmadan evvel, önünüzdeki hekimle, tüm tedavi seçenekleri enine uzunluğuna tartışmayı unutmayın!