<

Diş sıkmaya karşı botoks tedavisi

  • Oyla
    Loading...

Geçmeyen baş ve çene ağrısına sebep olabilen diş sıkmalarının botoks ile tedavi edilebileceğini belirten Medikal Estetik Doktoru Dr. Meltem Ayran, tedavi ile ilgili haberler verdi.

Diş sıkma (bruksizm) nispeten yaygın görülen bir sorundur. Topluluğun neredeyse yarısında, ömürlerinin malûm devirlerinde görülen bu yaygın meselede, kişi istemsiz olarak dişini sıkar ve gıcırdatır. Gerilim belirtisi olarak da ortaya çıkabilen diş sıkması, endişelenme, bir işe konsantre olma, ahenge ya da sonlanma durumlarında kimseyi etkileyebilir.

Diş sıkmanın belirtileri

– Uykuda kullanılan ağız aparatları bozulur.

– Baş ağrısı, çene eklemi, kulağa yansıyan ağrı

– Yüzde, şakaklarda ağrı, sertlik hissi

– Çiğnerken çenede ağrı

– Sıcağa ya da soğuğa hassas dişler

– Bozulmuş diş minesi

– Lisan kenarlarında ısırılmaya bağlı izler

– Yanak mukozasında ısırılmaya bağlı izler

Diş sıkmasını etkileyen durumlar arasında; obstruktif uyku apnesi, gerilim, öfke, anksiyete, konsantasyon gerektiren durumlar, diş tedavisi sonrası oluşan yükseklikler, uygunsuz ilaç tasarrufu ve uyku sorunları sayılabilir.

Masseter botoks pratiği dünyada çok yaygın olarak uygulanmaktadır. 6-8 ay üzere bir mühlet kişi rahat eder. 3-4 pratikten sonra kas hacmi küçülecektir ve bir mühlet sonra nedenlerle de bağlantılı olarak kişinin botoksa olan muhtaçlığı azalacaktır. Kozmetik nedenlerle de masseter kasına toksin uygulanır. Yüz V-shape dediğimiz zıt üçgen biçimine yaklaştırılır. Bayanlarda V-shape daha feminen ve şık bir manzara oluştururken, erkeklerde güçlü çene tercih edilir. Tekrar masseter kasları çok çalışan bir erkekte imaj rahatsız edici olabilir. Bazen de sağ yahut soldaki kas daha etkin çalışarak yüz de asimetrilere yol açar. Toksin tatbikiyle bu kusurlar düzeltilir.

ETİKETLER