<

Cinsî isteksizlik ve nedenleri

  • Oyla
    Loading...

Dünyada her 5 kimseden 1’i cinsî isteksizlik yaşıyor. Velev datalara nazaran bayanlar erkekler nazaran cinsellikten daha fazla soğumuş durumdalar. Çiftlerin bağlantılarını sarsan ve daha çok ruhsal kökenli bu duruma yol açan pek çok sebep var. Cinsellikten soğumanın nedenlerini Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney sıraladı.

Haber eksikliği sonucu olabilir

Cinsellikten soğuma, kimsede yahut çiftin bağlantısında zorluklara yol açan cinsî ilgilerde, istek ve fantezilerde azalmadır. Cinsellikten uzaklaşma ve isteksizlik birçok nedene bağlıdır. Bazen bu duruma fizikî meseleler neden olurken bazen de ruhsal meseleler neden olmaktadır.

Cinsellikten soğuma esasında isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsî sorunlarla psikoterapistlere başvurmanın en sık nedenidir. Velev cinsî sorunların yarısı bu hususla ilgilidir. Bunun en sık nedeni, cinsellik hakkında haber eksikliği yahut yanlış bilgilenmedir. Birçok kişi cinsellik ile haberleri ergenlik periyodunda arkadaşlarından edinir. Bu durumda eksik ve yanlış öğrenme doğaldır. Bununla birlikte cinsî isteksizlik umumî olarak bir kader üzere algılanmakta, çiftler kendi arasında bu mevzuyu konuşmaktan uzak durmaktadır.

Illetler da tetikliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya nazaran erkeklerin yüzde 15’i bayanların ise yüzde 32’si cinsellikten soğumuş durumdalar. Bizim devletimizde de benzeri bir tablo var ve tahminen de bayanlar açısından durum daha vahim. Cinsellikten soğumanın bedensel nedenleri; şeker illeti, kalp marazı, tansiyon sorunları üzere ömür uzunluğu süren marazlar, kanserler, menopoz, kullanılan ilaçlar ve hormonsal meselelerdir.

Bedensel meselelerde cinsellik, ne yazık ki ayıp sayıldığı için tabiplerle konuşulmaz ve bu hususta neler yapılabileceği araştırılmaz. Esasen önemli bir fizikî marazı olan kişinin bunu dert etmesi tuhaf karşılanır. Oysaki cinsellik ömür uzunluğudur. Cinsî isteksizlik de artık kolaylıkla çözümlenebilecek bir sıkıntıdır. Ama şahısların bu mevzunun üzerine düşmeleri gerekir. Bu hususlarda profesyonel yardım almak sorunun üstesinden gelebilmenin en değerli yoludur.

Bayanlarda cinsellikten soğumanın nedenleri

Cinsî hususta haber zayıflığı, cinsî mevzularda istekli gözükürse bunun diğer meallere çekilmesi tasası, aldatılma, ön sevişme müddetinin kısalığı, kendi vücuduyla ilgili beğenilme telaşı, orgazm olamama, depresyon, evlilikte uyumsuzluk, gebe kalma korkusu, gereğince duygusallık yaşayamama, erkeğin bayan cinselliği konusunda bilgisizliği cinsî istekleri konusunda kendi tabir edememesi, cinselliğin başlatılmasını erkekten bekleme, olumsuz yaşanan birinci deneyim, menopoz, mastürbasyon yapmama, vajinusmus, hamilelikte cinsellik konusunda yanlış haberler, emzirme, sözel şiddet, fizikî şiddet, suçluluk hisleri, cinsellikte eşe itaat algısı, cinsî taciz ve tecavüzler.

Erkeklerde cinsî istekte azalma nedenleri

Sertleşme sorunu, erken boşalma, evlilik sıkıntıları, ağır ve uzun çalışma saatleri, haber eksikliği, partnerinin isteksizliği, aldatma, eşinin dışında öbür bayanlarla cinsellik, olumsuz yaşanan birinci deneyim, ekonomik sıkıntılar, depresyon, cinsellikte başarılı olamama korkusu, yaşlılık, zımnî eşcinsellik.