<

Çene yapısı bozukluklarının tedavisi

  • Oyla
    Loading...

Birçok kişinin çene bozukluklarından ötürü çiğneme ve konuşmada zorlandığının farkında olmadığını belirten Ortodonti Mütehassısı Dr. Dt. Emrah Emral, yaşanan bu sıkıntıların nedeninin birden fazla vakit çene kemiklerine ilişkin bozukluklar olduğunu söyledi.

Çene kemiği bozuklukları

Yüz ve çenedek biçim bozuklukları doğuştan yahut kazalarla, marazlara ya da çocukluk periyoduna ilişkin yanlış alışkanlıklara (parmak emme, uzun vade biberon ve emzik tasarrufu, kalem ısırma vb.) bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabiliyor.

Alt çene ile üst çene kemiklerinin birbirine ve yüze nazaran uyumsuzluğu bireylerde hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Çene kemiği bozuklukları arasında bunlar sayılabilir:

– Alt yahut üst çenenin birbirine nazaran kısa yada uzun, önde yada artta olması,

– Yüzün olağandan çok uzun olması ya da kısa olması,

– Ön dişlerin kapanamamasına yol açan açık kapanış bozukluğu,

– Alt çenenin çok belgisiz olduğu durumlar,

– Üst çenenin çok sarkık olmasına bağlı olarak diş etlerinin gülerken çok fazla görünmesi,

– Çene ucunu ilgilendiren hal bozuklukları (asimetrik çene ucu vb.)

Bu tip sorunları olan kişiler estetik korkuların yanı sıra çiğneme ve konuşmada da sıkıntılar yaşayabilirler. Başkaca eklem kesimindeki ağrılar ve eklem fonksiyon bozuklukları da karşılaşılan sorunlardır. Çene yapısında yaşanan fizikî ya da estetik meseleler kişinin hayat kalitesini ve kendine itimadını etkilemektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiler ile bu bozuklukların tedavileri kolay hale gelmektedir. İleri yaşlarda cerrahi tekniklerin, çocukluk ve ergenlik periyodunda ise ortodontik/ortopedik tedavilerin çene kemiği bozukluklarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Çene bozukluklarında tedavi

Çene kemiklerindeki bozukluklar çocukluk ve ergenlik periyodunda çeşitli ağız için ve ağız dışı apareylerle tedavi edilebilir.

Alt çenenin önde olduğu durumlarda chin-cap denilen çenelik, üst çenenin geçmişte olduğu durumlarda face-mask (yüz maskesi ) apareyleri ile müdahale edilir. Üst çenenin önde olduğu durumlarda ise head-gear ile tedavi edilir. Bu apareyler mümkünse tüm gün, mümkün değilse akşamları en az 12 saat olacak halde kullanılmalıdır.Ağız içerisinden monoblok denilen aparey ile alt çenenin öne getirilmesi sağlanır.

Büyüme ve gelişim devam eden çocuklarda bu ortopedik apareyler tesirli sonuçlar verebilmektedir.Büyümesi tamamlanmış erişkin bireylerde ise ortognatik cerrahi ile çeneler olağan konumuna getirilebilir. Bu cerrahi süreçler tek çene yada her iki çeneye birden uygulanabilir.Çene ucunun silik olduğu durumlarda genioplasti cerrahi operasyonu ile çene ucu daha bariz hale getirilebilmektedir.

ETİKETLER