<

Akdeniz tipi beslenme doğurganlığı artırıyor

  • Oyla
    Loading...

Akdeniz tipi beslenmede tüketilmesi önerilen besinler, saf yağlar ve lifli tercihler yumurta ve sperm kalitesini artırıyor. Üremeyi destekleyen çıtır mikrobiyota salatasının tanımını de paylaştı. Üreme Sıhhati ve İmmunolojisi Bilirkişisi Dr. Murat Berksoy doğal beslenen ve sağlıklı ömür stili seçimleri yapan bir ana ve babadan gelecek yumurta ile spermin, kaliteli bir embriyo elde edilmesini sağlayacağını vurguladı.

Gebeliğe hazırlanırken sağlıklı seçimler yapın

Çocuk sahibi olabilmek için, vücudumuzdaki tüm sistemlerin sağlıklı olarak çalışması gerekiyor. Akdeniz tipi beslenme formu tercih edildiğinde, vücut sistemlerinin saat üzere işlemesi için gereken bol ölçüde antioksidan, vitamin ve mineralleri besinlerden alabiliyoruz.

Taze ve tarım ilacından arınmış zerzevat ve meyveler, yüksek proteinli bakliyatlar, az yağlı doğal besi hayvanlarından elde edilen sağlam etler, balık ve bol saf zeytinyağı bu beslenme tipinde öne çıkan besinlerdir. Akdeniz diyeti beslenme hali ile vücudunuzu sağlıklı olarak tekrar yapılandırırken birebir devranda gebelik için de hazırlayabiliyorsunuz demektir.

Akdeniz tipi hayat üslubu ile hareketli olmak, güneşten alınacak D vitamini, tabiatta nefes egzersizleri, kimyasallardan uzak eserleri kullanmak üzere detayları da hayatınıza katmanız gerekiyor. Bu biçimde depresyondan da uzak kalmanız mümkün ve gebelik öncesi hazırlık için de depresyon ve gerilimden uzak kalmanız çok kıymetli.

Çıtır Mikrobiyota Salatası tanımı

Akdeniz tipi beslenme için hususî bir tanım hazırlayan Dr. Murat Berksoy, bu şahsi rengarenk salata ile size sağlıklı bir öğün öneriyor. İçinde bulunan materyallerle karaciğeri temizleyen, bağırsak bakterilerini destekleyen ve üreme sıhhatini koruyan bu salatayı kesinlikle deneyin.

Materyaller

– 1/2 kase doğranmış brokoli

– 1/2 kase kıyılmış brüksel lahanası

– 1 kase doğranmış mor lahana

– 1/2 kase kıyılmış havuç

– 1/4 kase haşlanmış kinoa

– 1/2 kase haşlanmış nohut

– 1/4 kase ayçekirdeği

– 1/2 limon suyu

– 1 yemek kaşığı zeytinyağı